Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Élősködők elleni védelem a téli időszakban

2020. 02. 18. 09:12:54

Télen nem szükséges védekeznünk az élősködők ellen? Gyakran halljuk: télen nincs kullancs, így nem védekeznek ellene. Ez sajnos tévhit, ugyanis napjainkban enyhék a telek, így a kullancsok és az általuk okozott betegségek egész évben veszélyt jelentenek kedvencünk számára.

Érdemes az őszi/téli időszakban is védekezni tehát az élősködők ellen, még akkor is, ha csak az udvaron van kedvencünk, esetleg rövid sétákat teszünk vele.

Ezt pedig ma már különböző módokon tudjuk megtenni:

  • Nyakörvek: különböző nyakörvek léteznek, melyek megfelelő védelmet biztosítanak az élősködők ellen, ilyen például a Foresto nyakörv, mely akár 8 havi védelmet biztosít és egy repellens nyakörv, ami azt jelenti, hogy az élősködőket távol tartja, nem pedig már a táplálkozás során pusztítja el őket.
  • Cseppek: talán cseppek körében a legszélesebb a választék, van, ami csak bolha és kullancs ellen véd, van, ami már szúnyog ellen is, és van, ami ezek mellett belső élősködők ellen is hatásos.
  • Tabletták: manapság egyre elterjedtebb a tabletta formájú védekezés. Egyszerű, gyors, hatásos. Egyre többen használják ezt, főleg hosszú szőrű kutyáknak ajánljuk, ahol a nyakörv vagy a csepp kevésbé fogja tudni kifejteni hatását, ugyanis a hosszú szőr miatt nem tudja őket kellően beporozni, vagy épp csepp esetében nem tud jól szétoszlani a test felületén, ezáltal nem 100%-os a hatásfoka. A tablettákból is különböző fajták léteznek. Vannak, amelyek 4-5 hétig nyújtanak védelmet, de létezik olyan is, amely 3 hónapon át tartó védelmet biztosít. A tabletták működése a következő: a gyomorba jutva néhány órán belül kifejti hatását, majd ezt követően, amikor az élősködő a gazdatesten táplálkozni kezd, a tabletta hatóanyagát is magába szívja, így az néhány órán belül elpusztul.

Fontos tehát, hogy ilyenkor is ellássuk kedvencünket a megfelelő védelemmel. Egy korábbi vizsgálat során megállapították, hogy a kutyákból eltávolított és bevizsgált, a kórokozó terjesztéséért felelős kullancsfaj egyedeinek körülbelül 30%-a hordozta a Babesia canis-t. Ez az egysejtű parazita a kutyák babéziózisát okozza, amely csupán a korai stádiumában kezelhető jól, ugyanakkor gyakran kimenetelű is lehet. Ha már megtörtént a baj, érdemes a tünetekkel tisztában lenni, hogy minél nagyobb esély legyen a gyógyulásra. Ilyen például a bágyadtság, levertség, láz, étvágytalanság, később a sötét színű vizelet, elsárgult nyálka-és kötőhártya. A kezelés költsége azonban egy védelmet biztosító nyakörv, csepp vagy tabletta árának a többszöröse lehet, így érdemes inkább a megelőzésre koncentrálni.

Kedvencünk élősködők elleni védelmére válasszuk a számára legmegfelelőbb eszközt, melynek kiválasztásában segítséget nyújthatnak kollégáink, állatorvosaink Petshopunkban vagy rendelőnkben, a Barzó utca 1. szám alatt.