Tavaszi vedlés
Lassan beköszönt a tavasz, amivel együtt jár kedvencünk vedlése is, amikor a meleg, tömött, téli bundáról tavaszira váltják azt. A vedlést egyrészt az időjárás megváltozása, a melegebb napok száma, valamint a nappalok hosszabbodása is befolyásolja. Kedvenceink megszabadulnak a meleg aljszőrzettől és egy kevésbé hőtartó bundára cserélik azt. A szőrcsere akár hat hétig is eltarthat. A fiatalabb állatoknál ez a folyamat gyorsabb, mint az időseknél.
Persze vannak olyan egyedek is, akik egész évben vedlenek. A lakásban történő kutyatartás, a mesterséges világítás, és egyéb külső tényezők hatására a szőrváltás rendje felborulhat, esetleg teljesen el is maradhat. Az időszakos szőrhullást felválthatja az egész évben jelentkező vedlés.
Alapvetően a mi feladatunk kedvencünk folyamatos szőrápolása, de a vedlési időszakot is meg tudjuk könnyíteni számukra különböző eszközökkel:
- Naponta fésüljük át kedvencünket, a szőrzettípushoz leginkább megfelelő fésűvel
- Többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag olajokkal kiegészíthetjük ilyenkor kedvencünk étrendjét pár héten át, ami szintén elősegíti a gyorsabb vedlést. Ilyen például a lazacolaj, amely omega 3 és 6 zsírsavakat tartalmaz.
- Folyamatos, jó minőségű, kedvenceink igényének megfelelő táplálék etetésével nemcsak a vedlést segíthetjük elő, de a vedlés utáni szőrük is egészségesebb, fényesebb lesz.
Különböző, vedlést elősegítő, bőrtápláló kiegészítők megtalálhatóak Petshopunkban, a Barzó utca 1. szám alatt, vagy weboldalunkon.
Mivel a váltás nagyon megterheli a kutya anyagcseréjét, a vedlés alatt fokozottabban jelentkeznek a hiányos táplálkozásból eredő hatások is.
Betegségek, vagy rossz táplálkozás által kiváltott szőrelváltozások:
- enyhén töredezett, matt, fénytelen szőr
- zsíros, olajos szőr
- fokozott szőrhullás a vedlési időszakon kívül
- foltokban kihulló szőrcsomók
- bőr színének elváltozása a szőr alatt
Ezek a tünetek bőrelváltozásokkal (korpásodás, kivörösödés), valamint egyéb tünetekkel együtt is jelentkezhetnek, mint például erős szag, viszketés, bizonyos bőrfelületek gyakori nyalogatása. A számos nem specifikus tényező alapján azonban ritkán lehet egyértelműen egy bizonyos betegségre következtetni.
Érdemes tehát a vedlési időszakban is odafigyelni kedvencünkre, ugyanis a fent felsorolt jelenségeket nem feltétlenül csak a tavaszi vedlést okozza. Ez esetben érdemes konzultálni egy állatorvossal.