Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Varroa atka

Varroa atka

Aki méhészettel foglalkozik az hamar rájön, hogy a méztermelés valódi sikere az atkák elleni védekezésben rejlik, ugyanis az atkák túlzott szaporulata és nem megfelelő kezelése idővel akár az egész méhcsalád pusztulását is okozhatja. 

Ahhoz, hogy a méhek túléljék a telet és egészségesen kezdjék a következő tavaszt, az atkák okozta problémát a minimumon kell tartani. A sokak által ismert varroa atka legnagyobb veszélye, hogy a méhészek nem veszik időben észre a jelenlétüket, ugyanis a megjelenésük korai szakaszában a méztermelés még nem esik vissza, azonban a paraziták ott vannak és folyamatosan szaporodnak.

Mi az a varroa atka?

A varroa atka (Varroa destructor) egy olyan ázsiai parazita, ami a méhek test nedvével táplálkozik. Egy kifejlett nőstény átlagosan 1 x 1,5 mm méretű, barna színű. Ezzel szemben a hímivarú egyedek sokkal kisebbek és csak ritkán láthatók. 

Az atkák a lépsejteken kívül viszonylag gyorsan mozognak, legtöbbször a méhek potroh szelvényeinek tapadnak meg és onnan táplálkoznak. Fontos, hogy a varroa atkák csak akkor tudnak szaporodni, hogy ha van fedett fiasítás. Ha nincs, akkor maximum 80-90 napig tudnak életben maradni, ez után elpusztulnak. 

Azokon a területeken, ahol a klíma kedvező a varroa populáció viszonylag gyorsan, exponenciális nő, épp ezért a védekezés minden évben egy komoly problémát jelent a méhészek számára.

A varroatózis többek között akkor alakulhat ki, ha a méhész:

  • Olyan méheket telepít egyik kaptárból a másikba, amelyek már korábban varroa atkásak lettek,
  • Varroa atka jelenléte miatt legyengült családokat kirabló méhek révén.
  • Több kaptárnál is használta ugyanazt az eszközt.
  • Vándorlás alkalmával

Varroa Atka elleni védekezés

-          Hordás alatt

Hordás alatt érdemes biológiai módszereket alkalmazni például: herefiasítás elvétele.

Két hordás közötti időszakban, amennyiben feltétlenül nélkülözhetetlen a beavatkozás, a bioméhészetekben is használható természetazonos készítmények alkalmazása javasolt.

-          Ősszel és télen

A méheknél a teleltetésre felkészítéskor, kevés, vagy fiasítás mentes időszakban, oxálsav csurgatásos módszer különösen közkedvelt.

Fontos az atkaszám alacsony szinten tartása a beteleltetéskor, hiszen meghatározza az állomány általános egészségügyi állapotát, a tavasszal induló állományok jelenlévő atkásság szintjét, ami egyben kijelöli a tavaszi védekezés irányát.

Atka elleni védekezési módszerek

Állatgyógyászati készítmények (atka ellenes kezelések)

Az atka okozta betegségek kezelésére számtalan varroa elleni vényköteles és vény nélküli szerek is kaphatók. Azonban azt fontos kiemelni, hogy a kezelést egy integrált atkamentesítési program keretében ajánlatos végezni.

Néhány nem vényköteles varroa atka elleni készítmény:

Bayvarol csík A.U.V.

Mézelőméhek flumetrinre érzékeny Varroa destructor okozta probléma diagnosztizálására és gyógykezelésére.

A Bayvarol csíkokat a fiasításos rész közepén, a léputcákban szükséges elhelyezni úgy, hogy a méhek mindkét felületén közlekedhessenek. Ehhez a csík felsőrészén található vállakat a megjelölt helyen, azonos irányba kell hajlítani és a keret felső lécére akasztva lógatni a léputcákba 

https://www.barzoo.hu/bayvarol-csik-auv-4csik-csomag

Apiguard gél mézelő méheknek

Az Apiguard gél 50g mézelő méhek varroa atka okozta varroózisának természetes kezelésére alkalmas. Hatását kétféleképpen fejti ki, szellőztetéssel szétárad a kaptárban, illetve a munkások széthordozzák, így a távolabb rejtőző atkákat is elpusztítja.

25 % timolt tartalmaz, melynek egyenletes, lassú kipárolgását speciális zselé szabályozza.

A készítmény hatékonysága növelhető, ha késő nyáron, a mézhordás után (a petézés intenzitásának csökkenésekor) alkalmazzuk. Erős atkásság esetén a készítmény tavasszal is alkalmazható, amennyiben a külső hőmérséklet a 15°C- ot meghaladja.

https://www.barzoo.hu/apiguard-gel-50g?keyword=apiguard

 

Azok a méhészetek, ahol nem megfelelően kezelték a varroatózis elleni védekezést, a méhcsaládok 30 %-os, vagy ezt meghaladó pusztulását eredményezte. A kutatások azt bizonyítják, hogy akik évente legalább kétszer megfelelően kezelték az állományukat, azoknál sokkal magasabb volt a méhek túlélési aránya. Épp ezért a varroa atkák elleni védekezés kiemelten fontos, azon méhészek számára, akik hosszú távon is eredményes termelők szeretnének lenni.

 

#atka #varroaatka #méhek #méhcsalád #atkaelleniszerek #atkaellenivédekezés #barzo #barzoo #méhészet #méztermelés #kaptár #méhcsalád #varroózis #méhekparazitái #méhektéliesítése #bayvarol #apiguard

 

forrás: internet