A kennelköhögés
KENNEL KÖHÖGÉS
(fertőző légcső és hörgőgyulladás)
A betegségnek számos fertőző oka lehet, a tünetek azonban megegyeznek. Rendszerint csoportosan tartott kutyák felső légúti bántalma, de bármely életkorban megbetegítheti az állatot.
Tünetek
A kutya rendszerint láztalan, élénk, eszik, iszik, azonban erősen köhög. A köhögés lehet száraz vagy nedves, amikor az állat fehér, habos váladékot öklendez fel, amit a gazdi hányásnak gondolhat. A betegség előre haladásával enyhe láz és étvágytalanság jelentkezhet. Esetenként szövődményként tüdőgyulladás alakulhat ki vagy gennyes orrfolyás, kötőhártya gyulladás jelentkezhet.
A fertőzés forrása
A kutya társaitól kapja el a betegséget, cseppfertőzéssel, de sok vírus és baktérium légi úton is terjedhet.
Kezelés
A gyógykezelés szükséges és legtöbbször eredményes. Elsősorban a köhögés csillapítására van lehetőség illetve a komolyabb szövődmények elkerülése érdekében megelőző gyógyszeres (pl. antibiotikum) kezelés ajánlott.
Fertőző-e más fajokra a kennel köhögés?
A fent említett gyakrabban előforduló vírusok rendszerint csak a kutyákat betegítik meg, a Bordetella bronchiseptica nyúlra, macskára, tengerimalacra veszélyes lehet, embert azonban csak ritkán fertőz (csak erősen legyengült immunrendszer esetén). Fontos tudni, hogy a gyógyult kutyák még hónapokig üríthetik a kórokozó baktériumot, ezzel továbbra is fertőzhetik társaikat
Megelőzés
A kölyökkutyákat addig ne vigyük utcára, ne engedjük idegen kutyák közé, amíg a kölyökkori sorozatoltásban nem részesült. A felnőtt kutyák esetében is évente emlékeztető oltás szükséges (a nagy kombinált oltás évente egyszeri beadása valamennyi bemutatott fertőző betegséggel szemben védettséget ad)
Jobb megelőzni, mint gyógyítani!
A fertőzés védőoltással megelőzhető!
Ha kutyája közeli érintkezésbe kerül más kutyákkal, meg kell fontolnia a Nobivac KC vakcinával történő immunizálását. Ezt az orrba adandó vakcinát (0,4 ml) a kutya egyik orrnyílásába kell juttatni, mely serkenti a Bordetella bronchiseptica és a kutya para-influenzavírus - a kennelköhögés két fő kórokozója - elleni immunitás kialakulását már három napon belül. Ezt követően pedig egy teljes éven (12 hónapon) át tartó folyamatos védettséget biztosít a betegség ellen. A kutyapanziókban elhelyezésre kerülő, kutyaiskolába járó vagy kiállításokon részt vevő kutyák immunizálása nagyon ajánlott. A legtöbb kutyapanzióban ma már megkövetelik a kutyák vakcinázásának igazolását.